PLlogotype

PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE
NR 7 W BIAŁYMSTOKU
KASZTANOWY ZAKĄTEK
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu użytkownikom uprawnionych do zarządzania treścią. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Więcej...

BP - Spotkanie ze strażakami - gr IV

W ramach programu Bezpieczny Przedszkolak we wtorek 9 maja dzieci z grupy IV miały okazję uczestniczyć w spotkaniu ze strażakami z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Białymstoku. W dniu tym przed nasze przedszkole zajechał  wóz strażacki, który wzbudził wśród dzieci ogromne zainteresowanie. W trakcie spotkania przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca strażaków i w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, która nie tylko gasi pożary, ale również jest wzywana do wypadków samochodowych, do skażeń chemicznych, do usuwania gniazd owadów i innych zadań. Strażacy zademonstrowali dzieciom w jaki sposób działa wąż strażacki oraz inne akcesoria strażackie. Ponadto, przedszkolaki mogły wejść do wozu strażackiego i obejrzeć jego wnętrze. Jednak najwięcej radości sprawiło dzieciom przymierzenie hełmu strażackiego. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną  wiedzę.

BP-blok tematyczny nr IV: Pies na mojej drodze - grupa IV

Temat:  „Bezpieczne spotkanie” - prelekcja pracownika straży miejskiej.

Cele

  • zapoznanie dzieci z zasadami obowiązującymi w kontakcie ze zwierzętami,
  • nauka sposobów zachowania się w sytuacji, gdy na ich drodze pojawi się obcy pies.

 

Strażnik miejski na spotkanie z dziećmi przyprowadził tresowanego psa o imieniu Ajaks. Pies wykonywał wszystkie komendy wydawane przez swojego tresera, były to komendy: „daj głos”, „stój”, „siad”, „zostań” itd.

BP- Blok tematyczny nr II: Mój przyjaciel policjant

Zajęcia 1

Temat:„Pan policjant” - spotkanie z policjantem.

Cele: Zapoznanie dzieci z pracą jaką wykonuje policjant. Zapoznanie z wyglądem munduru oraz akcesoriami, którymi się posługuje w pracy. Ukazanie policjanta jako osoby pomagającej innym np. przeprowadzenie dzieci przez ulicę.

 

Zajęcia 2

Temat:„Pan policjant” - malowanie farbami plakatowymi na dużym arkuszu. Odrysowanie postaci dziecka na dużym arkuszu papieru, zaznaczenie elementów munduru i dobranie odpowiednich kolorów.

Cele:
Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy plastycznej. Zwrócenie uwagi dzieci na charakterystyczne cechy munduru policjanta. Wdrażanie do płynności ruchów podczas malowania. Wyrabianie szacunku do postaci policjanta.

BP-Blok tematyczny nr III: Uczę się zasad ruchu drogowego- grupa IV

ZAJĘCIA 1

Temat:„ Na ulicy” - zapoznanie dzieci z elementarnymi zasadami ruchu drogowego.

Cele:

·        zapoznanie dzieci z zasadami prawidłowego przechodzenia przez ulicę,

·        ćwiczenie reakcji na właściwy kolor świateł dla pieszych,

·        wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad ruchu drogowego.

 

ZAJĘCIA 2

Temat: Wycieczka na skrzyżowanie ulic

Cele:

  • zapoznanie dzieci z budową ulicy: jezdnia, chodnik oraz  z urządzeniami drogowymi: znaki drogowe, sygnalizatory świetlne;
  • wdrażanie dzieci do przechodzenia w miejscach dozwolonych: pasy - zebra, znak drogowy - przejścia dla pieszych, sygnalizator świetlny.

 

BP - Bezpieczny - Niebezpieczny -Zajęcia II - grupa IV

Blok tematyczny nr I: Bezpieczny -niebezpieczny

Zajęcia 2

Temat:Rozróżnianie bezpiecznych i niebezpiecznych przedmiotów.

Cele: Zapoznanie dzieci z przedmiotami dla nich bezpiecznymi i niebezpiecznymi. Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw wynikających z używania przedmiotów niebezpiecznych: np. zabawa zapałkami, ostrymi przedmiotami itp. Oznakowanie miejsc niebezpiecznych w sali.